1. Skip to navigation
  2. Skip to content
  3. Skip to sidebar

News

City shuts down Adamson BBQ in Etobicoke after it flouted lockdown rules

MICHAEL TALBOT AND MICHAEL RANGER | posted Wednesday, Nov 25th, 2020

After a full day of flouting COVID-19 lockdown rules by serving diners indoors, the City of Toronto says it has now closed Adamson Barbecue in Etobicoke.

In a release, the City said bylaw officers, public health inspectors and police attended the restaurant at 7 Queen Elizabeth Blvd., earlier Tuesday to conduct an investigation after learning it had advertised that it would open to diners.

“Investigations require the gathering of all the facts before enforcement action can be taken,” the City said in a release. “The City has now taken enforcement action, and the restaurant is closed.”

Police and city officials arrived at the restaurant on Tuesday morning after owner Adam Skelly posted a message to his business’ Instagram page on Monday night saying he would open the Etobicoke location at 11 a.m. on Tuesday for full dine-in services.

He followed through, opening the doors to dozens of customers, many without masks.

At the time, police said they couldn’t shut the restaurant down, fearing for public safety.

“By the sheer number of people that are here right now, we don’t have the ability to go and physically remove everyone at this point and it would be unsafe to do so,” Toronto police Insp. Tim Crone said.

“We understand the level of frustration (about another lockdown), however, the overriding consideration always has to be public safety.”

Toronto and Peel Region entered the lockdown stage of the province’s COVID-19 response framework on Monday.

The new restrictions mean all indoor and outdoor dine-in services at restaurants and bars are prohibited. Establishments can still offer take out or delivery services.

Premier Doug Ford was asked about the restaurant’s defiance on Tuesday.

“They have to follow the rules,” he said. “There can’t be rules for one group and not the other … If we let everyone open we’re going to be in worse shape.”

He then added: “I can’t get angry at any businessperson right now, they’re hurting.”

Meanwhile, tempers began to flare out front of the restaurant between people on seemingly opposite sides of the mask debate.

“Top to bottom this thing stinks, it reeks of corruption.”
– Adam Skelly, Adamson BBQ

Skelly feels that small businesses and restaurants are being unfairly targeted by the provincial government’s new lockdown restrictions.

Comments on Skelly’s anti-lockdown post were mixed, with some criticizing the move of going against restrictions while others voicing their support. In the video Skelly said messages from those who back his stance gave him motivation to go forward with the plan of opening.

“This is a risky move and you guys gave me the gas to do it.”
– Adam Skelly, Adamson BBQ

An increased number of officers have been deployed in recent weeks to crack down on businesses found not to be compliant with pandemic regulations.

If a person or business is not found compliant with orders under the Reopening Ontario Act, they could be ticketed with a fine of $750 under the act.

Where prosecuted without issuing a ticket and on conviction, individuals could be fined up to $100,000, and directors and officers of a corporation could be fined up to $500,000.

Any individual convicted of an offence under the Reopening Ontario Act could also receive a term of imprisonment of up to one year.

The maximum fine for a corporation convicted of an offence under the Reopening Ontario Act is $10,000,000.

RELATED: Hudson’s Bay will keep Queen Street location closed during lockdown

Adamson Barbecue operates three locations in the GTA, two in Toronto, though the Instagram post only mentioned the intention to open the Etobicoke location on Tuesday.

The Etobicoke location is located in the Gardiner and Royal York Road area and according to the Adamson Barbecue website is normally only open Thursday to Sunday during lunch hours.

Ontario expected to release guidelines for celebrating holidays amid COVID-19

THE CANADIAN PRESS | posted Wednesday, Nov 25th, 2020

The Ontario government is expected to spell out its guidelines Wednesday for celebrating the upcoming holidays as the COVID-19 pandemic continues.

Toronto and Peel Region are currently under the grey or lockdown level in the province’s tiered COVID-19 alert system, with those restrictions to stay in place at least until the week of Christmas.

Public health measures under the lockdown level include a ban on indoor gatherings except with those in the same household, as well as closing down restaurants for all but takeout and delivery.

The province’s top doctor said earlier this week it seemed unlikely the situation would improve in those regions enough over 28 days to warrant moving them to the red alert level, which is one level lower.

Five other regions — Hamilton, Durham, Halton, York and Waterloo — are currently classified as red zones, which caps social gatherings at five people indoors and 25 outdoors.

Ontario’s most recent modelling showed the province is on track to see up to 6,500 new daily cases of COVID-19 by mid-December, though those projections are expected to be updated Thursday.

Grammy Awards Nominations 2021: The Complete List

Kyle Mack | posted Tuesday, Nov 24th, 2020

Nominations for the 2021 Grammy Awards were announced Tuesday morning via Livestream on Grammy.com. Beyoncé came out on top with nine nominations, followed by Taylor Swift, Roddy Ricch and Dua Lipa with six apiece.

See below for the full list of the 2021 Grammy nominations.

General Field

Record of the Year

“Black Parade” — Beyoncé — Beyoncé & Derek Dixie, producers; Stuart White, engineer/mixer; Colin Leonard, mastering engineer

“Colors” — Black Pumas — Adrian Quesada, producer; Adrian Quesada, engineer/mixer; JJ Golden, mastering engineer

“Rockstar” —DaBaby Featuring Roddy Ricch — SethinTheKitchen, producer; Derek “MixedByAli” Ali, Chris Dennis & Liz Robson, engineers/mixers; Susan Tabor, mastering engineer

“Say So” — Doja Cat — Tyson Trax, producer; Clint Gibbs, engineer/mixer; Mike Bozzi, mastering engineer

“Everything I Wanted” — Billie Eilish — Finneas O’Connell, producer; Rob Kinelski & Finneas O’Connell, engineers/mixers; John Greenham, mastering engineer

“Don’t Start Now” — Dua Lipa — Caroline Ailin & Ian Kirkpatrick, producers; Josh Gudwin, Drew Jurecka & Ian Kirkpatrick, engineers/mixers; Chris Gehringer, mastering engineer

“Circles” — Post Malone — Louis Bell, Frank Dukes & Post Malone, producers; Louis Bell & Manny Marroquin, engineers/mixers; Mike Bozzi, mastering engineer

“Savage” — Megan Thee Stallion Featuring Beyoncé — Beyoncé & J. White Did It, producers; Stuart White, engineer/mixer; Colin Leonard, mastering engineer

 

Album of the Year

“Chilombo” — Jhené Aiko — Fisticuffs & Julian-Quán Việt Lê, producers; Fisticuffs, Julian-Quán Việt Lê, Zeke Mishanec, Christian Plata & Gregg Rominiecki, engineers/mixers; Jhené Aiko Efuru Chilombo, Julian-Quán Việt Lê, Maclean Robinson & Brian Keith Warfield, songwriters; Dave Kutch, mastering engineer

“Black Pumas (Deluxe Edition)” — Black Pumas — Jon Kaplan & Adrian Quesada, producers; Adrian Quesada, Jacob Sciba, Stuart Sikes & Erik Wofford, engineers/mixers; Eric Burton & Adrian Quesada, songwriters; JJ Golden, mastering engineer

“Everyday Life” — Coldplay — Daniel Green, Bill Rahko & Rik Simpson, producers; Mark “Spike” Stent, engineer/mixer; Guy Berryman, Jonny Buckland, Will Champion & Chris Martin, songwriters; Emily Lazar, mastering engineer

“Djesse Vol.3” — Jacob Collier — Jacob Collier, producer; Ben Bloomberg & Jacob Collier, engineers/mixers; Jacob Collier, songwriter; Chris Allgood & Emily Lazar, mastering engineers

“Women in Music Pt. III” — HAIM — Rostam Batmanglij, Danielle Haim & Ariel Rechtshaid, producers; Rostam Batmanglij, Jasmine Chen, John DeBold, Matt DiMona, Tom Elmhirst, Joey Messina-Doerning & Ariel Rechtshaid, engineers/mixers; Rostam Batmanglij, Alana Haim, Danielle Haim, Este Haim & Ariel Rechtshaid, songwriters; Emily Lazar, mastering engineer

“Future Nostalgia” — Dua Lipa — Koz, producer; Josh Gudwin & Cameron Gower Poole, engineers/mixers; Clarence Coffee Jr. & Dua Lipa, songwriters; Chris Gehringer, mastering engineer

“Hollywood’s Bleeding” — Post Malone — Louis Bell & Frank Dukes, producers; Louis Bell & Manny Marroquin, engineers/mixers; Louis Bell, Adam Feeney, Austin Post & Billy Walsh, songwriters; Mike Bozzi, mastering engineer

“Folklore” — Taylor Swift — Jack Antonoff, Aaron Dessner & Taylor Swift, producers; Jack Antonoff, Aaron Dessner, Serban Ghenea, John Hanes, Jonathan Low & Laura Sisk, engineers/mixers; Aaron Dessner & Taylor Swift, songwriters; Randy Merrill, mastering engineer

 

Song of the Year

“Black Parade” — Denisia Andrews, Beyoncé, Stephen Bray, Shawn Carter, Brittany Coney, Derek James Dixie, Akil King, Kim “Kaydence” Krysiuk & Rickie “Caso” Tice, songwriters (Beyoncé)

“The Box” — Samuel Gloade & Rodrick Moore, songwriters (Roddy Ricch)

“Cardigan” — Aaron Dessner & Taylor Swift, songwriters (Taylor Swift)

Circles Louis Bell, Adam Feeney, Kaan Gunesberk, Austin Post & Billy Walsh, songwriters (Post Malone)

“Don’t Start Now” — Caroline Ailin, Ian Kirkpatrick, Dua Lipa & Emily Warren, songwriters (Dua Lipa)

“Everything I Wanted” — Billie Eilish O’Connell & Finneas O’Connell, songwriters (Billie Eilish)

“I Can’t Breathe” — Dernst Emile II, H.E.R. & Tiara Thomas, songwriters (H.E.R.)

“If the World Was Ending” — Julia Michaels & JP Saxe, songwriters (JP Saxe Featuring Julia Michaels)

 

Best New Artist

Ingrid Andress

Phoebe Bridgers

Chika

Noah Cyrus

D Smoke

Doja Cat

Kaytranada

Megan Thee Stallion

 

Field 1 – Pop

Best Pop Solo Performance

“Yummy” — Justin Bieber

“Say So” — Doja Cat

“Everything I Wanted” — Billie Eilish

“Don’t Start Now” — Dua Lipa

“Watermelon Sugar” — Harry Styles

“Cardigan” — Taylor Swift

 

Best Pop Duo/Group Performance

“Un Dia (One Day)” J Balvin, Dua Lipa, Bad Bunny & Tainy

“Intentions” — Justin Bieber Featuring Quavo

“Dynamite” — BTS

“Rain on Me” — Lady Gaga With Ariana Grande

“Exile” — Taylor Swift Featuring Bon Iver

 

Best Traditional Pop Vocal Album

“Blue Umbrella” — Burt Bacharach & Daniel Tashian

“True Love: A Celebration of Cole Porter” — Harry Connick, Jr.

“American Standard” — James Taylor

“Unfollow the Rules” — Rufus Wainwright

“Judy” — Renée Zellweger

 

Best Pop Vocal Album

“Changes” — Justin Bieber

“Chromatica” — Lady Gaga

“Future Nostalgia” — Dua Lipa

“Fine Line” — Harry Styles

“Folklore” — Taylor Swift

Field 2 – Dance/Electronic Music

Best Dance Recording

“On My Mind” — Diplo & Sidepiece

“My High” — Disclosure Featuring Aminé & Slowthai

“The Difference” — Flume Featuring Toro Y Moi

“Both of Us” — Jayda G

“10%” — Kaytranada Featuring Kali Uchis

 

Best Dance/Electronic Album

“Kick” — I Arca

“Planet’s Mad” — Baauer

“Energy” — Disclosure

“Bubba” — Kaytranada

“Good Faith” — Madeon

Field 3 – Contemporary Instrumental Music

Best Contemporary Instrumental Album

“Axiom” — Christian Scott Atunde Adjuah

“Chronology of a Dream: Live At The Village Vanguard” — Jon Batiste

“Take the Stairs” — Black Violin

“Americana Grégoire” — Maret, Romain Collin & Bill Frisell

“Live at the Royal Albert Hall” — Snarky Puppy

Field 4 – Rock

Best Rock Performance

“Shameika” — Fiona Apple

“Not” — Big Thief

“Kyoto” — Phoebe Bridgers

“The Steps” — HAIM

“Stay High” — Brittany Howard

“Daylight” — Grace Potter

 

Best Metal Performance

“Bum-Rush” — Body Count

“Underneath” — Code Orange

“The In-Between” — In This Moment

“Bloodmoney” — Poppy

“Executioner’s Tax (Swing Of The Axe) – Live” — Power Trip

 

Best Rock Album

“A Hero’s Death” — Fontaines D.C.

“Kiwanuka” — Michael Kiwanuka

“Daylight” — Grace Potter

“Sound & Fury” — Sturgill Simpson

“The New Abnormal” — The Strokes

 

Best Rock Song

“Kyoto” — Phoebe Bridgers, Morgan Nagler & Marshall Vore, Songwriters (Phoebe Bridgers)

“Lost in Yesterday” — Kevin Parker, Songwriter (Tame Impala)

“Not” — Adrianne Lenker, Songwriter (Big Thief)

“Shameika” — Fiona Apple, Songwriter (Fiona Apple)

“Stay High” — Brittany Howard, songwriter (Brittany Howard)

 

Field 5 – Alternative

Best Alternative Music Album

“Fetch the Bolt Cutters” — Fiona Apple

“Hyperspace” — Beck

“Punisher” — Phoebe Bridgers

“Jaime” — Brittany Howard

“The Slow Rush” — Tame Impala

 

Field 6 – R&B

Best R&B Performance

“Lightning & Thunder” — Jhené Aiko Featuring John Legend

“Black Parade” — Beyoncé

“All I Need” — Jacob Collier Featuring Mahalia & Ty Dolla $Ign

“Goat Head” — Brittany Howard

“See Me” — Emily King

 

Best Traditional R&B Performance

“Sit On Down” — The Baylor Project Featuring Jean Baylor & Marcus Baylor

“Wonder What She Thinks of Me” — Chloe X Halle

“Let Me Go” — Mykal Kilgore

“Anything For You” — Ledisi

“Distance” — Yebba

 

Best Progressive R&B Album

“Chilombo” — Jhené Aiko

“Ungodly Hour” — Chloe X Halle

“Free Nationals” — Free Nationals

“F*** Yo Feelings” — Robert Glasper

“It Is What It Is” — Thundercat

 

Best R&B Song

“Better Than I Imagine” — Robert Glasper, Meshell Ndegeocello & Gabriella Wilson, songwriters (Robert Glasper Featuring H.E.R. & Meshell Ndegeocello)

“Black Parade” — Denisia Andrews, Beyoncé, Stephen Bray, Shawn Carter, Brittany Coney, Derek James Dixie, Akil King, Kim “Kaydence” Krysiuk & Rickie “Caso” Tice, songwriters (Beyoncé)

“Collide” — Sam Barsh, Stacey Barthe, Sonyae Elise, Olu Fann, Akil King, Josh Lopez, Kaveh Rastegar & Benedetto Rotondi, songwriters (Tiana Major9 & Earthgang)

“Do It” — Chloe Bailey, Halle Bailey, Anton Kuhl, Victoria Monét, Scott Storch & Vincent Van Den Ende, songwriters (Chloe X Halle)

“Slow Down” — Nasri Atweh, Badriia Bourelly, Skip Marley, Ryan Williamson & Gabriella Wilson, songwriters (Skip Marley & H.E.R.)

 

Best R&B Album

“Happy 2 Be Here” — Ant Clemons

“Take Time” — Giveon

“To Feel Love/D” — Luke James

“Bigger Love” — John Legend

“All Rise” — Gregory Porter

 

 

Field 7 – Rap

Best Rap Performance

“Deep Reverence” — Big Sean Featuring Nipsey Hussle

“Bop” — Dababy

“What’s Poppin” — Jack Harlow

“The Bigger Picture” — Lil Baby

“Savage” — Megan Thee Stallion Featuring Beyoncé

“Dior” — Pop Smoke

 

Best Melodic Rap Performance

“Rockstar” — Dababy Featuring Roddy Ricch

“Laugh Now, Cry Later” — Drake Featuring Lil Durk

“Lockdown” — Anderson .Paak

“The Box” — Roddy Ricch

“Highest in the Room” — Travis Scott

 

Best Rap Album

“Black Habits” — D Smoke

“Alfredo” — Freddie Gibbs & The Alchemist

“A Written Testimony” — Jay Electronica

“King’s Disease” — Nas

“The Allegory Royce” — Da 5’9″

 

Best Rap Song

“The Bigger Picture” — Dominique Jones, Noah Pettigrew & Rai’shaun Williams, Songwriters (Lil Baby)

“The Box” — Samuel Gloade & Rodrick Moore, Songwriters (Roddy Ricch)

“Laugh Now, Cry Later” — Durk Banks, Rogét Chahayed, Aubrey Graham, Daveon Jackson, Ron Latour & Ryan Martinez, Songwriters (Drake Featuring Lil Durk)

“Rockstar” — Jonathan Lyndale Kirk, Ross Joseph Portaro Iv & Rodrick Moore, Songwriters (Dababy Featuring Roddy Ricch)

“Savage” — Beyoncé, Shawn Carter, Brittany Hazzard, Derrick Milano, Terius Nash, Megan Pete, Bobby Session Jr., Jordan Kyle Lanier Thorpe & Anthony White, songwriters (Megan Thee Stallion Featuring Beyoncé)

 

 

Field 8 – Country

Best Country Solo Performance

“Stick That In Your Country Song” — Eric Church

“Who You Thought I Was” — Brandy Clark

“When My Amy Prays” — Vince Gill

“Black Like Me” — Mickey Guyton

“Bluebird” — Miranda Lambert

 

Best Country Duo/Group Performance

“All Night” — Brothers Osborne

“10,000 Hours” — Dan + Shay & Justin Bieber

“Ocean” — Lady A

“Sugar Coat” — Little Big Town

“Some People Do” — Old Dominion

 

Best Country Album

“Lady Like” — Ingrid Andress

“Your Life Is a Record” — Brandy Clark

“Wildcard” — Miranda Lambert

“Nightfall” — Little Big Town

“Never Will” — Ashley McBryde

 

Best Country Song

“Bluebird” — Luke Dick, Natalie Hemby & Miranda Lambert, Songwriters (Miranda Lambert)

“The Bones” — Maren Morris, Jimmy Robbins & Laura Veltz, Songwriters (Maren Morris)

“Crowded Table” — Brandi Carlile, Natalie Hemby & Lori McKenna, Songwriters (The Highwomen)

“More Hearts Than Mine” — Ingrid Andress, Sam Ellis & Derrick Southerland, Songwriters (Ingrid Andress)

“Some People Do” — Jesse Frasure, Shane McAnally, Matthew Ramsey & Thomas Rhett, songwriters (Old Dominion)

 

 

Field 9 – New Age

Best New Age Album

“Songs From the Bardo” — Laurie Anderson, Tenzin Choegyal & Jesse Paris Smith

“Periphery” — Priya Darshini

“Form//Less” — Superposition

“More Guitar Stories” — Jim “Kimo” West

“Meditations” — Cory Wong & Jon Batiste

 

 

Field 10 – Jazz

Best Jazz Vocal Album

“Ona” — Thana Alexa

“Secrets Are the Best Stories” — Kurt Elling Featuring Danilo Pérez

“Modern Ancestors” — Carmen Lundy

“Holy Room: Live at Alte Oper” — Somi With Frankfurt Radio Big Band

“What’s the Hurry” — Kenny Washington

 

Best Improvised Jazz Solo

“Guinevere” — Christian Scott Atunde Adjuah, Soloist Track From: Axiom

“Pachamama” — Regina Carter, Soloist Track From: Ona (Thana Alexa)

Celia Gerald Clayton, Soloist

“All Blues” — Chick Corea, Soloist Track From: Trilogy 2 (Chick Corea, Christian Mcbride & Brian Blade)

“Moe Honk” — Joshua Redman, soloist Track from: RoundAgain (Redman Mehldau McBride Blade)

 

Best Jazz Instrumental Album

“On The Tender Spot Of Every Calloused Moment” — Ambrose Akinmusire

“Waiting Game” — Terri Lyne Carrington and Social Science

“Happening: Live at the Village Vanguard” — Gerald Clayton

“Trilogy 2” — Chick Corea, Christian Mcbride & Brian Blade

“Roundagain” — Redman Mehldau McBride Blade

 

Best Large Jazz Ensemble Album

“Dialogues on Race” — Gregg August

“Monk’estra Plays John Beasley” — John Beasley

“The Intangible Between” — Orrin Evans and the Captain Black Big Band

“Songs You Like A Lot” — John Hollenbeck with Theo Bleckmann, Kate Mcgarry, Gary Versace and the Frankfurt Radio Big Band

“Data Lords” Maria Schneider Orchestra

 

Best Latin Jazz Album

“Tradiciones” — Afro-Peruvian Jazz Orchestra

“Four Questions” — Arturo O’farrill & The Afro Latin Jazz Orchestra

“City of Dreams” — Chico Pinheiro

“Viento Y Tiempo – Live At Blue Note Tokyo” — Gonzalo Rubalcaba & Aymée Nuviola

“Trane’s Delight” — Poncho Sanchez

 

 

Field 11 – Gospel/Contemporary Christian Music

Best Gospel Performance/Song

“Wonderful Is Your Name” — Melvin Crispell III

“Release (Live)” — Ricky Dillard Featuring Tiff Joy; David Frazier, songwriter “Come Together” — Rodney “Darkchild” Jerkins Presents: The Good News; Lashawn Daniels, Rodney Jerkins, Lecrae Moore & Jazz Nixon, songwriters

“Won’t Let Go” — Travis Greene; Travis Greene, songwriter

“Movin’ On” — Jonathan McReynolds & Mali Music; Darryl L. Howell, Jonathan Caleb McReynolds, Kortney Jamaal Pollard & Terrell Demetrius Wilson, songwriters

 

Best Contemporary Christian Music Performance/Song

“The Blessing (Live)” — Kari Jobe, Cody Carnes & Elevation Worship; Chris Brown, Cody Carnes, Kari Jobe Carnes & Steven Furtick, songwriters

“Sunday Morning” — Lecrae Featuring Kirk Franklin; Denisia Andrews, Jones Terrence Antonio, Saint Bodhi, Brittany Coney, Kirk Franklin, Lasanna Harris, Shama Joseph, Stuart Lowery, Lecrae Moore & Nathanael Saint-Fleur, songwriters “Holy Water” — We The Kingdom; Andrew Bergthold, Ed Cash, Franni Cash, Martin Cash & Scott Cash, songwriters

“Famous For (I Believe)” — Tauren Wells Featuring Jenn Johnson; Chuck Butler, Krissy Nordhoff, Jordan Sapp, Alexis Slifer & Tauren Wells, songwriters

“There Was Jesus” — Zach Williams & Dolly Parton; Casey Beathard, Jonathan Smith & Zach Williams, songwriters

 

Best Gospel Album

“2econd Wind: Ready” — Anthony Brown & Group Therapy

“My Tribute” — Myron Butler

“Choirmaster” — Ricky Dillard

“Gospel According to PJ” — PJ Morton

“Kierra” — Kierra Sheard

 

Best Contemporary Christian Music Album

“Run to the Father” — Cody Carnes

All of My Best Friends” — Hillsong Young & Free

“Holy Water” — We the Kingdom

“Citizen of Heaven” — Tauren Wells

“Jesus Is King” — Kanye West

 

Best Roots Gospel Album

“Beautiful Day” — Mark Bishop

“20/20” — The Crabb Family

“What Christmas Really Means” — The Erwins

“Celebrating Fisk! (The 150th Anniversary Album)” — Fisk Jubilee Singers

“Something Beautiful” — Ernie Haase & Signature Sound

 

 

Field 12 – Latin

Best Latin Pop or Urban Album

“YHLQMDLG” — Bad Bunny

“Por Primera Vez” — Camilo

“Mesa Para Dos” — Kany García

“Pausa” — Ricky Martin

“3:33” — Debi Nova

 

Best Latin Rock or Alternative Album

“Aura” — Bajofondo

“Monstruo” — Cami

“Sobrevolando” — Cultura Profética

“La Conquista Del Espacio” — Fito Paez

“Miss Colombia” — Lido Pimienta

 

Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano)

“Hecho En México” — Alejandro Fernández

“La Serenata” — Lupita Infante

“Un Canto Por México, Vol. 1” — Natalia Lafourcade

“Bailando Sones Y Huapangos Con Mariachi Sol De Mexico De Jose Hernandez” — Mariachi Sol De Mexico De Jose Hernandez

“Ayayay!” — Christian Nodal

 

Best Tropical Latin Album

“Mi Tumbao” — José Alberto “El Ruiseñor”

“Infinito” — Edwin Bonilla

“Sigo Cantando Al Amor (Deluxe)” — Jorge Celedon & Sergio Luis

“40” — Grupo Niche

“Memorias De Navidad” — Víctor Manuelle

 

 

Field 13 – American Roots Music

Best American Roots Performance

“Colors” — Black Pumas

“Deep in Love” — Bonny Light Horseman

“Short and Sweet” — Brittany Howard

“I’ll Be Gone” — Norah Jones & Mavis Staples

“I Remember Everything” — John Prine

 

Best American Roots Song

“Cabin” — Laura Rogers & Lydia Rogers, songwriters (The Secret Sisters)

“Ceiling to the Floor” — Sierra Hull & Kai Welch, songwriters (Sierra Hull)

“Hometown” — Sarah Jarosz, songwriter (Sarah Jarosz)

“I Remember Everything” — Pat McLaughlin & John Prine, songwriters (John Prine)

“Man Without a Soul” — Tom Overby & Lucinda Williams, songwriters (Lucinda Williams)

 

Best Americana Album

“Old Flowers” — Courtney Marie Andrews

“Terms of Surrender” — Hiss Golden Messenger

“World on the Ground” — Sarah Jarosz

“El Dorado” — Marcus King

“Good Souls Better Angels” — Lucinda Williams

 

Best Bluegrass Album

“Man On Fire” — Danny Barnes

“To Live in Two Worlds, Vol. 1” — Thomm Jutz

“North Carolina Songbook” — Steep Canyon Rangers

“Home” — Billy Strings

“The John Hartford Fiddle Tune Project, Vol. 1” (Various Artists)

 

Best Traditional Blues Album

“All My Dues Are Paid” — Frank Bey

“You Make Me Feel” — Don Bryant

“That’s What I Heard” — Robert Cray Band

“Cypress Grove” — Jimmy “Duck” Holmes

“Rawer Than Raw” — Bobby Rush

 

Best Contemporary Blues Album 

“Have You Lost Your Mind Yet?” — Fantastic Negrito

“Live at the Paramount” — Ruthie Foster Big Band

“The Juice” — G. Love

“Blackbirds” — Bettye Lavette

“Up and Rolling” — North Mississippi Allstars

 

Best Folk Album

“Bonny Light Horseman” — Bonny Light Horseman

“Thanks for the Dance” — Leonard Cohen

“Song for Our Daughter” — Laura Marling

“Saturn Return” — The Secret Sisters

“All the Good Times” — Gillian Welch & David Rawlings

 

Best Regional Roots Music Album

“My Relatives” — “Nikso Kowaiks” Black Lodge Singers

“Cameron Dupuy and the Cajun Troubadours” — Cameron Dupuy And The Cajun Troubadours

“Lovely Sunrise” — Nā Wai ʽehā

“Atmosphere” — New Orleans Nightcrawlers

“A Tribute to Al Berard” — Sweet Cecilia

 

 

Field 14 – Reggae

Best Reggae Album

“Upside Down 2020” — Buju Banton

“Higher Place” — Skip Marley

“It All Comes Back to Love” — Maxi Priest

“Got to Be Tough” — Toots & the Maytals

“One World” — The Wailers

 

 

Field 15 – Global Music

Best Global Music Album

“Fu Chronicles” — Antibalas

“Twice As Tall” — Burna Boy

“Agora” — Bebel Gilberto

“Love Letters” — Anoushka Shankar

“Amadjar” — Tinariwen

 

 

Field 16 – Children’s

Best Children’s Music Album

“All the Ladies” — Joanie Leeds

“Be a Pain: An Album for Young (and Old) Leaders” — Alastair Moock And Friends

“I’m An Optimist” — Dog On Fleas

“Songs for Singin’” — The Okee Dokee Brothers

“Wild Life” — Justin Roberts

 

 

Field 17 – Spoken Word

Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Storytelling)

“Acid for the Children: A Memoir” — Flea

“Alex Trebek – The Answer Is…” — Ken Jennings

“Blowout: Corrupted Democracy, Rogue State Russia, and the Richest, Most Destructive Industry on Earth” — Rachel Maddow

“Catch and Kill” — Ronan Farrow

“Charlotte’s Web (E.B. White)” — Meryl Streep (& Full cast)

 

 

Field 18 – Comedy

Best Comedy Album

“Black Mitzvah” — Tiffany Haddish

“I Love Everything” — Patton Oswalt

“The Pale Tourist” — Jim Gaffigan

“Paper Tiger” — Bill Burr

“23 Hours to Kill” — Jerry Seinfeld

 

 

Field 19 – Musical Theater

Best Musical Theater Album

“Amélie” — Audrey Brisson, Chris Jared, Caolan McCarthy & Jez Unwin, principal soloists; Michael Fentiman, Sean Patrick Flahaven, Barnaby Race & Nathan Tysen, producers; Nathan Tysen, lyricist; Daniel Messe, composer & lyricist (Original London Cast)

“American Utopia on Broadway” — David Byrne, principal soloist; David Byrne, producer (David Byrne, composer & lyricist) (Original Cast)

“Jagged Little Pill” — Kathryn Gallagher, Celia Rose Gooding, Lauren Patten & Elizabeth Stanley, principal soloists; Neal Avron, Pete Ganbarg, Tom Kitt, Michael Parker, Craig Rosen & Vivek J. Tiwary, producers (Glen Ballard & Alanis Morissette, lyricists) (Original Broadway Cast)

“Little Shop of Horrors” — Tammy Blanchard, Jonathan Groff & Tom Alan Robbins, principal soloists; Will Van Dyke, Michael Mayer, Alan Menken & Frank Wolf, producers (Alan Menken, composer; Howard Ashman, lyricist) (The New Off-Broadway Cast)

“The Prince of Egypt” — Christine Allado, Luke Brady, Alexia Khadime & Liam Tamne, principal soloists; Dominick Amendum & Stephen Schwartz, producers; Stephen Schwartz, composer & lyricist (Original Cast)

“Soft Power” — Francis Jue, Austin Ku, Alyse Alan Louis & Conrad Ricamora, principal soloists; Matt Stine, producer; David Henry Hwang, lyricist; Jeanine Tesori, composer & lyricist (Original Cast)

 

 

Field 20 – Music for Visual Media

Best Compilation Soundtrack For Visual Media

“A Beautiful Day in the Neighborhood” (Various Artists)

“Bill & Ted Face The Music” (Various Artists)

“Eurovision Song Contest: The Story Of Fire Saga” (Various Artists)

“Frozen 2” (Various Artists)

“Jojo Rabbit” (Various Artists)

 

Best Score Soundtrack For Visual Media

“Ad Astra” — Max Richter, composer

“Becoming” — Kamasi Washington, composer

“Joker” — Hildur Guðnadóttir, composer

“1917” — Thomas Newman, composer

“Star Wars: The Rise of Skywalker” — John Williams, composer

 

Best Song Written For Visual Media Category

“Beautiful Ghosts [From Cats]” — Andrew Lloyd Webber & Taylor Swift, songwriters (Taylor Swift)

“Carried Me With You [From Onward]” — Brandi Carlile, Phil Hanseroth & Tim Hanseroth, songwriters (Brandi Carlile)

“Into the Unknown [From Frozen 2]” — Kristen Anderson-Lopez & Robert Lopez, songwriters (Idina Menzel & Aurora)

“No Time to Die [From No Time To Die]” — Billie Eilish O’Connell & Finneas Baird O’Connell, songwriters (Billie Eilish)

“Stand Up [From Harriet]” Joshuah Brian Campbell & Cynthia Erivo, songwriters (Cynthia Erivo)

 

 

Field 21 – Composing/Arranging

Best Instrumental Composition

“Baby Jack” Arturo O’Farrill, composer (Arturo O’Farrill & the Afro Latin Jazz Orchestra)

“Be Water II” — Christian Sands, composer (Christian Sands)

“Plumfield” — Alexandre Desplat, composer (Alexandre Desplat)

“Sputnik” — Maria Schneider, composer (Maria Schneider)

“Strata” — Remy Le Boeuf, composer (Remy Le Boeuf’s Assembly Of Shadows Featuring Anna Webber & Eric Miller)

 

Best Arrangement, Instrumental or A Cappella

“Bathroom Dance” — Hildur Guðnadóttir, arranger (Hildur Guðnadóttir)

“Donna Lee” — John Beasley, arranger (John Beasley)

“Honeymooners” — Remy Le Boeuf, arranger (Remy Le Boeuf’s Assembly of Shadows)

“Lift Every Voice and Sing” — Alvin Chea & Jarrett Johnson, Arrangers (Jarrett Johnson Featuring Alvin Chea)

“Uranus: The Magician” — Jeremy Levy, arranger (Jeremy Levy Jazz Orchestra)

 

Best Arrangement, Instruments and Vocals

“Asas Fechadas” — John Beasley & Maria Mendes, arrangers (Maria Mendes Featuring John Beasley & Orkest Metropole)

“Desert Song” — Erin Bentlage, Sara Gazarek, Johnaye Kendrick & Amanda Taylor, arrangers (Säje)

“From This Place” — Alan Broadbent & Pat Metheny, arrangers (Pat Metheny Featuring Meshell Ndegeocello)

“He Won’t Hold You” — Jacob Collier, arranger (Jacob Collier Featuring Rapsody)

“Slow Burn” — Talia Billig, Nic Hard & Becca Stevens, arrangers (Becca Stevens Featuring Jacob Collier, Mark Lettieri, Justin Stanton, Jordan Perlson, Nic Hard, Keita Ogawa, Marcelo Woloski & Nate Werth)

 

 

Field 22 – Package

Best Recording Package

“Everyday Life” — Pilar Zeta, art director (Coldplay)

“Funeral” — Kyle Goen, art director (Lil Wayne)

“Healer” — Julian Gross & Hannah Hooper, art directors (Grouplove)

“On Circles” — Jordan Butcher, art director (Caspian)

“Vols. 11 & 12” — Doug Cunningham & Jason Noto, art directors (Desert Sessions)

 

Best Boxed Or Special Limited Edition Package

“Flaming Pie (Collector’s Edition)” — Linn Wie Andersen, Simon Earith, Paul McCartney & James Musgrave, art directors (Paul McCartney)

“Giants Stadium 1987, 1989, 1991” — Lisa Glines & Doran Tyson, art directors (Grateful Dead)

“Mode” — Jeff Schulz, art director (Depeche Mode)

“Ode to Joy” — Lawrence Azerrad & Jeff Tweedy, art directors (Wilco)

“The Story of Ghostly International” — Michael Cina & Molly Smith, art directors (Various Artists)

 

 

Field 23 – Notes

Best Album Notes

“At the Minstrel Show: Minstrel Routines From the Studio, 1894-1926” — Tim Brooks, album notes writer (Various Artists)

“The Bakersfield Sound: Country Music Capital of the West, 1940-1974” — Scott B. Bomar, album notes writer (Various Artists)

“Dead Man’s Pop” — Bob Mehr, album notes writer (The Replacements)

“The Missing Link: How Gus Haenschen Got Us From Joplin to Jazz and Shaped the Music Business” — Colin Hancock, album notes writer (Various Artists)

“Out of a Clear Blue Sky” — David Sager, album notes writer (Nat Brusiloff)

 

 

Field 24 – Historical

Best Historical Album

“Celebrated, 1895-1896” — Meagan Hennessey & Richard Martin, compilation producers; Richard Martin, mastering engineer (Unique Quartette)

“Hittin’ the Ramp: The Early Years (1936 – 1943)” — Zev Feldman, Will Friedwald & George Klabin, compilation producers; Matthew Lutthans, mastering engineer (Nat King Cole)

“It’s Such a Good Feeling: The Best of Mister Rogers” — Lee Lodyga & Cheryl Pawelski, compilation producers; Michael Graves, mastering engineer (Mister Rogers)

“1999 Super Deluxe Edition” — Michael Howe, compilation producer; Bernie Grundman, mastering engineer (Prince)

“Souvenir” — Carolyn Agger, compilation producer; Miles Showell, mastering engineer (Orchestral Manoeuvres in the Dark)

“Throw Down Your Heart: The Complete Africa Sessions” — Béla Fleck, compilation producer; Richard Dodd, mastering engineer (Béla Fleck)

 

Field 25 – Production, Non-Classical

Best Engineered Album, Non-Classical

“Black Hole Rainbow” — Shawn Everett & Ivan Wayman, engineers; Bob Ludwig, mastering engineer (Devon Gilfillian)

“Expectations” — Gary Paczosa & Mike Robinson, engineers; Paul Blakemore, mastering engineer (Katie Pruitt)

“Hyperspace” — Drew Brown, Andrew Coleman, Shawn Everett, Serban Ghenea, David Greenbaum, Jaycen Joshua & Mike Larson, engineers; Randy Merrill, mastering engineer (Beck)

“Jaime” — Shawn Everett, engineer; Shawn Everett, mastering engineer (Brittany Howard)

“25 Trips” — Shani Gandhi & Gary Paczosa, engineers; Adam Grover, mastering engineer (Sierra Hull)

 

Producer Of The Year, Non-Classical

Jack Antonoff — “August” (Taylor Swift), “Gaslighter” (The Chicks), “Holy Terrain” (FKA Twigs Featuring Future), “Mirrorball” (Taylor Swift), “This Is Me Trying” (Taylor Swift), “Together” (Sia)

Dan Auerbach — “Cypress Grove” (Jimmy “Duck” Holmes), “El Dorado” (Marcus King), “Is Thomas Callaway” (CeeLo Green), “Singing For My Supper” (Early James), “Solid Gold Sounds” (Kendell Marvel), “Years” (John Anderson)

Dave Cobb — “Backbone” (Kaleo), “The Balladeer” (Lori McKenna), “Boneshaker” (Airbourne), “Down Home Christmas” (Oak Ridge Boys), “The Highwomen” (The Highwomen), “I Remember Everything” (John Prine), “Reunions” (Jason Isbell and the 400 Unit), “The Spark” (William Prince), “You’re Still The One” (Teddy Swims)

Flying Lotus — “It Is What It Is” (Thundercat)

Andrew Watt — “Break My Heart” (Dua Lipa), “Me And My Guitar” (A Boogie Wit Da Hoodie), “Midnight Sky” (Miley Cyrus), “Old Me” (5 Seconds Of Summer), “Ordinary Man” (Ozzy Osbourne Featuring Elton John), “Take What You Want” (Post Malone Featuring Ozzy Osbourne & Travis Scott), “Under The Graveyard” (Ozzy Osbourne)

 

Best Remixed Recording

“Do You Ever (Rac Mix)” — Rac, Remixer (Phil Good)

“Imaginary Friends (Morgan Page Remix)” — Morgan Page, Remixer (Deadmau5)

“Praying for You (Louie Vega Main Remix)” — Louie Vega, Remixer (Jasper Street Co.)

“Roses (Imanbek Remix)” — Imanbek Zeikenov, Remixer (Saint Jhn)

“Young & Alive (Bazzi Vs. Haywyre Remix)” — Haywyre, remixer (Bazzi)

 

 

Field 26 – Production, Immersive Audio

Best Immersive Audio Album

N/A: Due the COVID-19 pandemic, the Best Immersive Audio Album Craft “Committee was unable to meet. The judging of the entries in this category has been postponed until such time that we are able to meet in a way that is appropriate to judge the many formats and configurations of the entries and is safe for the committee members.”

Field 27 – Production, Classical

Best Engineered Album, Classical

“Danielpour: The Passion Of Yeshua” — Bernd Gottinger, engineer (JoAnn Falletta, James K. Bass, Adam Luebke, UCLA Chamber Singers, Buffalo Philharmonic Orchestra & Buffalo Philharmonic Chorus)

“Gershwin: Porgy And Bess” — David Frost & John Kerswell, engineers; Silas Brown, mastering engineer (David Robertson, Eric Owens, Angel Blue, Metropolitan Opera Orchestra & Chorus)

“Hynes: Fields” — Kyle Pyke, engineer; Jesse Lewis & Kyle Pyke, mastering engineers (Devonté Hynes & Third Coast Percussion)

“Ives: Complete Symphonies” — Alexander Lipay & Dmitriy Lipay, engineers; Alexander Lipay & Dmitriy Lipay, mastering engineers (Gustavo Dudamel & Los Angeles Philharmonic)

“Shostakovich: Symphony No. 13, ‘Babi Yar’” — David Frost & Charlie Post, engineers; Silas Brown, mastering engineer (Riccardo Muti & Chicago Symphony Orchestra)

 

Producer Of The Year, Classical

Blanton Alspaugh

David Frost

Jesse Lewis

Dmitriy Lipay

Elaine Martone

 

 

Field 28 – Classical

Best Orchestral Performance

“Aspects Of America – Pulitzer Edition” Carlos Kalmar, conductor (Oregon Symphony)

“Concurrence” — Daníel Bjarnason, conductor (Iceland Symphony Orchestra)

“Copland: Symphony No. 3” — Michael Tilson Thomas, conductor (San Francisco Symphony)

“Ives: Complete Symphonies” — Gustavo Dudamel, conductor (Los Angeles Philharmonic)

“Lutosławski: Symphonies Nos. 2 & 3” — Hannu Lintu, conductor (Finnish Radio Symphony Orchestra)

 

Best Opera Recording

“Dello Joio: The Trial At Rouen” — Gil Rose, conductor; Heather Buck & Stephen Powell; Gil Rose, producer (Boston Modern Orchestra Project; Odyssey Opera Chorus)

“Floyd, C.: Prince Of Players” — William Boggs, conductor; Keith Phares & Kate Royal; Blanton Alspaugh, producer (Milwaukee Symphony Orchestra; Florentine Opera Chorus)

“Gershwin: Porgy And Bess” — David Robertson, conductor; Angel Blue & Eric Owens; David Frost, producer (The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus)

“Handel: Agrippina” — Maxim Emelyanychev, conductor; Joyce DiDonato; Daniel Zalay, producer (Il Pomo D’Oro)

“Zemlinsky: Der Zwerg” — Donald Runnicles, conductor; David Butt Philip & Elena Tsallagova; Peter Ghirardini & Erwin Stürzer, producers (Orchestra Of The Deutsche Oper Berlin; Chorus Of The Deutsche Oper Berlin)

 

Best Choral Performance

“Carthage” — Donald Nally, conductor (The Crossing)

“Danielpour: The Passion Of Yeshua” — JoAnn Falletta, conductor; James K. Bass & Adam Luebke, chorus masters (James K. Bass, J’Nai Bridges, Timothy Fallon, Kenneth Overton, Hila Plitmann & Matthew Worth; Buffalo Philharmonic Orchestra; Buffalo Philharmonic Chorus & UCLA Chamber Singers)

“Kastalsky: Requiem” — Leonard Slatkin, conductor; Charles Bruffy, Steven Fox & Benedict Sheehan, chorus masters (Joseph Charles Beutel & Anna Dennis; Orchestra Of St. Luke’s; Cathedral Choral Society, The Clarion Choir, Kansas City Chorale & The Saint Tikhon Choir)

“Moravec: Sanctuary Road” — Kent Tritle, conductor (Joshua Blue, Raehann Bryce-Davis, Dashon Burton, Malcolm J. Merriweather & Laquita Mitchell; Oratorio Society Of New York Orchestra; Oratorio Society Of New York Chorus)

“Once Upon A Time” — Matthew Guard, conductor (Sarah Walker; Skylark Vocal Ensemble)

 

Best Chamber Music/Small Ensemble Performance

“Contemporary Voices” — Pacifica Quartet

“Healing Modes” — Brooklyn Rider

“Hearne, T.: Place” — Ted Hearne, Steven Bradshaw, Sophia Byrd, Josephine Lee, Isaiah Robinson, Sol Ruiz, Ayanna Woods & Place Orchestra

“Hynes: Fields” — Devonté Hynes & Third Coast Percussion

“The Schumann Quartets” — Dover Quartet

 

Best Classical Instrumental Solo

“Adès: Concerto for Piano and Orchestra” — Kirill Gerstein; Thomas Adès, conductor (Boston Symphony Orchestra)

“Beethoven: Complete Piano Sonatas” — Igor Levit

“Bohemian Tales” — Augustin Hadelich; Jakub Hrůša, conductor (Charles Owen; Symphonieorchester Des Bayerischen Rundfunks)

“Destination Rachmaninov – Arrival” Daniil Trifonov; Yannick Nézet-Séguin, conductor (The Philadelphia Orchestra)

“Theofanidis: Concerto for Viola and Chamber Orchestra” — Richard O’Neill; David Alan Miller, conductor (Albany Symphony)

 

Best Classical Solo Vocal Album

“American Composers At Play” — William Bolcom, Ricky Ian Gordon, Lori Laitman, John Musto Stephen Powell (Attacca Quartet, William Bolcom, Ricky Ian Gordon, Lori Laitman, John Musto, Charles Neidich & Jason Vieaux)

“Clairières – Songs By Lili & Nadia Boulanger” — Nicholas Phan; Myra Huang, accompanist

“Farinelli” — Cecilia Bartoli; Giovanni Antonini, conductor (Il Giardino Armonico)  “A Lad’s Love” — Brian Giebler; Steven McGhee, accompanist (Katie Hyun, Michael Katz, Jessica Meyer, Reginald Mobley & Ben Russell)

“Smyth: The Prison” — Sarah Brailey & Dashon Burton; James Blachly, conductor (Experiential Chorus; Experiential Orchestra)

 

Best Classical Compendium

“Adès Conducts Adès” — Mark Stone & Christianne Stotijn; Thomas Adès, conductor; Nick Squire, producer

“Saariaho: Graal Théâtre; Circle Map; Neiges; Vers Toi Qui Es Si Loin” — Clément Mao-Takacs, conductor; Hans Kipfer, producer

“Serebrier: Symphonic Bach Variations; Laments And Hallelujahs; Flute Concerto” — José Serebrier, conductor; Jens Braun, producer

“Thomas, M.T.: From The Diary Of Anne Frank & Meditations On Rilke” — Isabel Leonard; Michael Tilson Thomas, conductor; Jack Vad, producer

“Woolf, L.P.: Fire And Flood” — Matt Haimovitz; Julian Wachner, conductor; Blanton Alspaugh, producer

 

Best Contemporary Classical Composition

“Adès: Concerto for Piano and Orchestra” — Thomas Adès, composer (Kirill Gerstein, Thomas Adès & Boston Symphony Orchestra)

“Danielpour: The Passion Of Yeshua” — Richard Danielpour, composer (JoAnn Falletta, James K. Bass, Adam Luebke, UCLA Chamber Singers, Buffalo Philharmonic Orchestra & Buffalo Philharmonic Chorus)

“Floyd, C.: Prince Of Players” — Carlisle Floyd, composer (William Boggs, Kate Royal, Keith Phares, Florentine Opera Chorus & Milwaukee Symphony Orchestra)

“Hearne, T.: Place” — Ted Hearne, composer (Ted Hearne, Steven Bradshaw, Sophia Byrd, Josephine Lee, Isaiah Robinson, Sol Ruiz, Ayanna Woods & Place Orchestra) “Rouse: Symphony No. 5” — Christopher Rouse, composer (Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony)

 

Field 29 – Music Video/Film

Best Music Video

“Brown Skin Girl” — Beyoncé — Beyoncé Knowles-Carter & Jenn Nkiru, Video Directors; Lauren Baker, Astrid Edwards, Nathan Scherrer & Erinn Williams, Video Producers

“Life Is Good” — Future Featuring Drake — Julien Christian Lutz, Video Director; Harv Glazer, Video Producer

“Lockdown” — Anderson .Paak — Dave Meyers, Video Director; Nathan Scherrer, Video Producer

“Adore You” — Harry Styles — Dave Meyers, Video Director; Nathan Scherrer, Video Producer

“Goliath” — Woodkid — Yoann Lemoine, video director

 

Best Music Film

“Beastie Boys Story” — Beastie Boys — Spike Jonze, video director; Amanda Adelson, Jason Baum & Spike Jonze, video producers

“Black Is King” — Beyoncé

“We Are Freestyle Love Supreme” — Freestyle Love Supreme — Andrew Fried, Video Director; Andrew Fried, Jill Furman, Thomas Kail, Lin-Manuel Miranda, Sarina Roma, Jenny Steingart & Jon Steingart, video producers

“Linda Ronstadt: The Sound Of My Voice” — Linda Ronstadt — Rob Epstein & Jeffrey Friedman, video directors; Michele Farinola & James Keach, video producers
“That Little Ol’ Band From Texas” — ZZ Top — Sam Dunn, video director; Scot McFadyen, video producer

Alberta researcher gets award for COVID-19 mask innovation

CAMILLE BAINS, THE CANADIAN PRESS | posted Tuesday, Nov 24th, 2020

Salt that crystallizes with sharp edges is the killer ingredient in the development of a reusable mask because any COVID-19 droplets that land on it would be quickly destroyed, says a researcher who is being recognized for her innovation.

Ilaria Rubino, a recent PhD graduate from the department of chemical and materials engineering at the University of Alberta, said a mostly salt and water solution that coats the first or middle layer of the mask would dissolve droplets before they can penetrate the face covering.

As the liquid from the droplets evaporates, the salt crystals grow back as spiky weapons, damaging the bacteria or virus within five minutes, Rubino said.

“We know that after the pathogens are collected in the mask, they can survive. Our goal was to develop a technology that is able to inactivate the pathogens upon contact so that we can make the mask as effective as possible.”

Rubino, who collaborated with a researcher at Georgia State University in Atlanta to advance the project she started five years ago, was recognized Tuesday with an innovation award from Mitacs. The Canadian not-for-profit organization receives funding from the federal government, most provinces and Yukon to honour researchers from academic institutions.

The reusable, non-washable mask is made of a type of polypropylene, a plastic used in surgical masks, and could be safely worn and handled multiple times without being decontaminated, Rubino said.

The idea is to replace surgical masks often worn by health-care workers who must dispose of them in a few hours, she said, adding the technology could potentially be used for N-95 respirators.

The salt-coated mask is expected to be available commercially next year after regulatory approval. It could also be used to stop the spread of other infectious illnesses, such as influenza, Rubino said.

Dr. Catherine Clase, an epidemiologist and associate professor of medicine at McMaster University in Hamilton, said the “exciting” technology would have multiple benefits.

Clase, who is a member of the Centre of Excellence in Protective Equipment and Materials in the engineering department at McMaster, said there wasn’t much research in personal protective equipment when Rubino began her work.

“It’s going to decrease the footprint for making and distributing and then disposing of every mask,” she said, adding that the mask could also address any supply issues.

The Public Health Agency of Canada recently recommended homemade masks consist of at least three layers, with a middle, removable layer constructed from a non-woven, washable polypropylene fabric to improve filtration.

Conor Ruzycki, an aerosol scientist in the University of Alberta’s mechanical engineering department, said Rubino’s innovation adds to more recent research on masks as COVID-19 cases rise and shortages of face coverings in the health-care system could again become a problem.

Ruzycki, who works in a lab to evaluate infiltration efficiencies of different materials for masks and respirators, is also a member of a physician-led Alberta group Masks4Canada, which is calling for stricter pandemic measures, including a provincewide policy on mandatory masks.

Hudson’s Bay will keep Queen Street location closed during lockdown

LUCAS CASALETTO | posted Tuesday, Nov 24th, 2020

Hudson’s Bay says their Queen Street location will be closed starting Tuesday after remaining open on Monday to shoppers despite Toronto being in a lockdown due to the coronavirus pandemic.

Earlier, the company said that while curbside pickup is being offered at some of its locations, they considered the Queen Street store to be an essential service because it “offers grocery.”

In an updated statement Monday evening, the retailer said they “reviewed closely to ensure compliance and, as such, closed all our stores in Toronto and Peel but one, which contained a grocery store.”

“We understood this to be in line with the province’s direction, however, we have now made the decision to close our Queen Street store tomorrow,” the company said in an email. “All Hudson’s Bay stores in Toronto and Peel will offer shoppers curbside pickup.”

At Premier Doug Ford’s daily briefing Monday morning, Ford said he was unaware of the store being open.

“I’d have to look into it and find out what they’re actually selling,” the premier said.

“Are they selling hardware within the Bay? Are they selling any other critical items [food]? Nothing is fair about this but I am doing everything I can to protect the small businesses out there.”

In a follow up the Ford government released the following statement:

“The inclusion of discount and big box retailers selling groceries is intended to include retail with a full grocery store component. This would include Walmart and Costco for example, but not The Bay or IKEA.”

On its website, the Bay on Queen describes its various products and services as including “[the] largest selection of home products including furniture, mattresses and major appliances” along with a Nespresso Boutique and Oliver & Bonacini restaurant.

As of Monday, the retailer has not listed grocery items, services or produce as one of its many offerings.

 

U.S. agency ascertains Biden as winner, lets transition begin

ZEKE MILLER, DAVID EGGERT AND COLLEEN LONG, THE ASSOCIATED PRESS | posted Tuesday, Nov 24th, 2020

After weeks of fraught delay, the federal government recognized President-elect Joe Biden as the “apparent winner” of the Nov. 3 election on Monday and gave the green light for co-operation on a transition of power. The move came after President Donald Trump suffered yet more legal and procedural defeats in his seemingly futile effort to overturn the election with baseless claims of fraud.

General Services Administrator Emily Murphy cleared the way for Biden to co-ordinate with federal agencies ahead of his Jan. 20 inauguration after Trump’s efforts to subvert the vote failed across multiple battleground states.

Trump, who has still refused to concede the election — and may never — followed up with a tweet that he was directing his team to co-operate on the transition. The president had grown increasingly frustrated with the flailing tactics of his legal team.

Murphy, explaining her decision, cited “recent developments involving legal challenges and certifications of election results.”

She acted after Michigan on Monday certified Biden’s victory in the battleground state, and a federal judge in Pennsylvania tossed a Trump campaign lawsuit on Saturday seeking to prevent certification in that state.

It also comes as an increasing number of Republicans were publicly acknowledging Biden’s victory, after weeks of tolerating Trump’s baseless claims of fraud.

“With Michigan’s certifying (its) results, Joe Biden has over 270 electoral college votes,” tweeted Louisiana Sen. Bill Cassidy. “President Trump’s legal team has not presented evidence of the massive fraud which would have had to be present to overturn the election. I voted for President Trump but Joe Biden won.”

Yohannes Abraham, executive director of the Biden transition, said in a statement that the decision “is a needed step to begin tackling the challenges facing our nation, including getting the pandemic under control and our economy back on track.”

He added: “In the days ahead, transition officials will begin meeting with federal officials to discuss the pandemic response, have a full accounting of our national security interests, and gain complete understanding of the Trump administration’s efforts to hollow out government agencies.”

Murphy, a Trump appointee, has faced bipartisan criticism for failing to begin the transition process sooner, preventing Biden’s team from working with career agency officials on plans for his administration. The delay denied Biden access to receive highly classified national security briefings and hindered his team’s ability to begin drawing up its own plans to respond to the raging coronavirus pandemic.

Murphy insisted she acted on her own.

“Please know that I came to my decision independently, based on the law and available facts. I was never directly or indirectly pressured by any Executive Branch official_including those who work at the White House or GSA_with regard to the substance or timing of my decision,” she wrote in a letter to Biden.

Trump tweeted moments after Murphy’s decision: “We will keep up the good fight and I believe we will prevail! Nevertheless, in the best interest of our Country, I am recommending that Emily and her team do what needs to be done with regard to initial protocols, and have told my team to do the same.”

Max Stier, president and CEO of the nonpartisan Partnership for Public Service, criticized the delay, but said Biden’s team would be able to overcome it.

“Unfortunately, every day lost to the delayed ascertainment was a missed opportunity for the outgoing administration to help President-elect Joe Biden prepare to meet our country’s greatest challenges,” he said. “The good news is that the president-elect and his team are the most prepared and best equipped of any incoming administration in recent memory.”

Murphy’s action came just 90 minutes after Michigan election officials on Monday certified Democrat Joe Biden’s 154,000-vote victory in the state. The Board of State Canvassers, which has two Republicans and two Democrats, confirmed the results on a 3-0 vote with one GOP abstention. Trump and his allies had hoped to block the vote to allow time for an audit of ballots in Wayne County, where Trump has claimed without evidence that he was the victim of fraud. Biden crushed the president by more than 330,000 votes there.

Under Michigan law, Biden claims all 16 electoral votes. Biden won by 2.8 percentage points — a larger margin than in other states where Trump is contesting the results like Georgia, Arizona, Wisconsin and Pennsylvania.

Some Trump allies had expressed hope that state lawmakers could intervene in selecting Republican electors in states that do not certify. That longshot bid is no longer possible in Michigan.

“The people of Michigan have spoken. President-elect Biden won the State of Michigan by more than 154,000 votes, and he will be our next president on January 20th,” Michigan Gov. Gretchen Whitmer, a Democrat, said in a statement, saying it’s “time to put this election behind us.”

The Trump legal team dismissed the certification as “simply a procedural step” and insisted it would continue to mount legal challenges.

Trump’s efforts to stave off the inevitable — formal recognition of his defeat — have faced increasingly stiff resistance from the courts and fellow Republicans with just three weeks to go until the Electoral College meets to certify Biden’s victory. Time and again, Trump’s challenges and baseless allegations of widespread conspiracy and fraud have been met with rejection as states move forward with confirming their results.

In Pennsylvania, a conservative Republican judge shot down the Trump campaign’s biggest legal effort in Pennsylvania with a scathing ruling that questioned why he was supposed to disenfranchise 7 million voters with no evidence to back their claims and an inept legal argument at best.

But the lawyers still hope to block the state’s certification, quickly appealing to the 3rd U.S. Circuit Court of Appeals in Philadelphia, which ordered lawyers to file a brief Monday but did not agree to hear oral arguments.

The campaign, in its filings, asked for urgent consideration so they could challenge the state election results before they are certified next month. If not, they will seek to decertify them, the filings said.

Biden won Pennsylvania by more than 80,000 votes.

Pennsylvania county election boards were voting on Monday, the state deadline, about whether to certify election results to the Department of State. The boards in two populous counties split along party lines, with majority Democrats in both places voting to certify. After all counties have sent certified results to Secretary of State Kathy Boockvar, she must then tabulate, compute and canvass votes for all races. The law requires her to perform that task quickly but does not set a specific deadline.

In Wisconsin, a recount in the state’s two largest liberal counties moved into its fourth day at a slow pace, with election officials in Milwaukee County complaining that Trump observers were hanging up the process with frequent challenges. Trump’s hope of reversing Biden’s victory there depends on disqualifying thousands of absentee ballots — including the in-person absentee ballot cast by one of Trump’s own campaign attorneys in Dane County.

___

Associated Press Writers Maryclaire Dale in Philadelphia, Jonathan Lemire in New York, Mark Scolforo in Harrisburg, Pa., Christina A. Cassidy in Atlanta and John Flesher in Traverse City, Mich. contributed to this report.

COVID-19 vaccine will be available early January, Gen. Rick Hillier to lead distribution task force

BT Toronto | posted Tuesday, Nov 24th, 2020

Premier Doug Ford says a COVID-19 vaccine will be available to Ontarians in early January 2021.

In his daily briefing on Monday, Ford said the provincial government is working with its federal counterparts to nail down exactly when Health Canada approvals will be granted and timelines on when Ontario will receive shipments.

Ford said the vaccine rollout will be a “massive logistical challenge” and his government has been working on the infrastructure and tools required to deliver the vaccine as smoothly as possible for months.

He announced a task force to oversee vaccine distribution, helmed by General Rick Hillier (retired).

“The fact that we are setting up this task force is a sign that we are making progress in the fight against COVID-19,” said Ford.

The vaccine rollout will be the “largest logistical undertaking in a generation” which will require military precision, the premier added.

“We need the discipline that only a general can bring to this task,” said Ford. “We still have a long way to go, but there is a light at the end of the tunnel. That’s why I have asked General Hillier to lead this effort, because we need the best of the best for the monumental task at hand.”

General Hillier (retired) previously served as the Chief of Defence for the Canadian Armed Forces and Commander of the NATO-led forces during the War in Afghanistan.

The COVID-19 Vaccine Distribution Task Force will include members from within and outside the government who have expertise in operations and logistics, federal-provincial relations, public health, immunization, health and clinical domains, ethics and information technology and data. Other members of the task force will be announced in the coming days.

The task force will provide recommendations on how to roll out a timely and efficient immunization program for the province, ensuring people can be vaccinated as quickly and safely as possible.

Ontario’s minister of health, Christine Elliott, reiterated that progress continues to be made with regards to the province securing doses of Pfizer and Moderna’s recently announced vaccines.

Last week, Elliott said Ontario will get roughly 1.6 million doses of Pfizer’s vaccine and around 800,000 of Moderna’s for proper distribution.

On Monday, pharmaceutical company AstraZeneca said that late-stage trials showed its COVID-19 vaccine was up to 90 per cent effective, giving public health officials hope they may soon have access to a vaccine that is cheaper and easier to distribute than some of its rivals.

Long-awaited federal rent subsidy program for businesses hurt by COVID-19 opens today

The Canadian Press | posted Monday, Nov 23rd, 2020

Businesses struggling to pay the bills because of the COVID-19 pandemic will be able to start applying today for a long-awaited new commercial rent-relief program offered by the federal government.

The new Canada Emergency Rent Subsidy replaces an earlier rent-support program for businesses introduced in the spring that saw little pickup because it relied on landlords to apply for help.

The new program will cover up to 65 per cent of rent or commercial mortgage interest on a sliding scale based on revenue declines, with an extra 25 per cent available to the hardest-hit firms.

Federal cabinet ministers will highlight the program during a news conference this morning in which they will also open two initiatives designed to help businesses owned by Black Canadians.

The Canadian Federation of Independent Business, which represents thousands of small companies across the country, is welcoming the new rent program as long overdue for firms hard hit by COVID-19.

However, it is criticizing the government for not opening it to businesses that would have qualified for the previous rent-relief program, but could not access federal funds because their landlords chose not to apply.

This report by The Canadian Press was first published Nov. 23, 2020.

The Canadian Press

Page 5 of 788« First...34567...102030...Last »